Kurumsal

Tarihçe

Kurumsal
Kurumsal Kurumsal

Bir Oyuncak Hikayesi...

Hikayemiz; yönetim kurulu başkanımız Cem Sunman’ın model araba tutkusundan aldığı ilham ile yine bu tutkuya sahip oyuncak severlere ulaşmak için kurduğu Sunman Oyuncak ile 1985 yılında Kadıköy’de başladı.

Araba Tutkusu

Kuruluş tarihimiz 1985’ten günümüze değin oyuncak aşkı ile kaliteden ödün vermeden çalışmaktayız.

Sektöründe her zaman yeniliklerin ve ilklerin güvenilir markası olmak için, sürekli gelişmeyi ve büyümeyi; dünya oyuncak sektörünü yakından takip ederek çocukların duygusal ve fiziksel gelişimini destekleyici, kaliteli ve sağlıklı ürünlerin müşterilerimize ulaşmasını sağlamayı ilke edindik.

Eğitim

Dünyaca ünlü pek çok lisanslı oyuncağı Türkiye’ye getirerek ilklerin temsilcisi olduk. İlk mümessillik anlaşmamızı 1986’da ZAP TOYS ile gerçekleştirdik. ZAP TOYS ile gerçekleştirdiğimiz işbirliğimizden edindiğimiz tecrübenin bize kattığı özgüven ile ilk günden beri taşıdığımız heyecanımızı birleştirerek çalışmalarımıza tüm hızıyla devam ettik. Şimdiye kadar Dünyanın pek çok ülkesinden 60’ın üzerinde mümessillik anlaşması imzaladık.

Karakterler

1996 yılında Walt Disney’e ait oyuncak ve hediyelik eşyaların lisans haklarını alarak, Walt Disney’in birbirinden renkli karakterlerini Türkiye’de sevenleri ile buluşturduk. Walt Disney lisansına, Warner Bros. lisansları başta olmak üzere, Pembe Panter, Snoopy ve Hello Kitty gibi daha pek çok ünlü lisansı dahil ederek, Sunman Oyuncak’ın gücüne güç katmaya devam ettik.

Toyzz Shop

Toyzz Shop

Türkiye ekonomisinin 1980’li yılların başından itibaren Dünya ekonomisinde daha fazla yer almaya başlaması ile 1985 senesinde kurulan şirketimiz ilerleyen yıllarla birlikte ithalat ve ihracat çalışmalarına hız vererek büyümeye devam etti . Sunman Oyuncak olarak, 1996 yılında Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek, Walt Disney'e ait lisansların oyuncak ve hediyelik eşya ürünlerinin pazarlama haklarını satın aldık. 2000'li yıllara kadar yaygın dağıtım ağımız ile Türkiye genelinde toptancılara, zincir ve ihtisas mağazalarına ürün tedarik ettik. Bu süre zarfında oyuncak konusunda kazandığımız deneyimlerimizi perakende sektöründe kullanarak daha fazla aileye ve çocuğa ulaşmak adına 2000’li yılların başında stratejik olarak büyüme kararı aldık.

Perakende sektöründe yatırımlarımızı gerçekleştirerek ilk mağazamızı Toyzz Shop markası adı altında 2001 yılında Akmerkez AVM'de açtık.İlk mağazamızın başarısı ve markamızın hızlı yükselişini takiben Türkiye'de ve yurtdışında pek çok alışveriş merkezindemağaza ağımızı genişletmeye devam ediyoruz. Şirketimiz, Türkiye genelinde 50’nin üzeri şehirde 220’yi aşkın mağazası ile hizmet vermeye devam ediyor.

Türkiye’deki oyuncak pazarında edindiğimiz başarıdan güç alarak , dünya oyuncak pazarında yer almak için emin adımlar ile yolumuza devam ediyoruz. Şirketimiz yatırımlarına yurtdışında da devam ederek 2015 yılında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Toyzz Shop markası adı altında açtığı mazağalar ile gerçekleştirdi. Kısa sürede Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 3 şehirde 5 mağaza ile birlikte 3.000 m2’lik bir depoya ve Kıbrıs merkez binamıza sahip olduk.

Sunman ABC

Sunman Oyuncak olarak yerel ve denizaşırı yatırımlarımızı geliştirmeye ve istikrarlı büyümeye devam ediyoruz. İlk günkü heyecanımızı koruyarak yılların deneyimiyle 2018’de kendi üretimimiz oyuncakları, oyuncak severlere ulaştırmak, oyuncak serüvenimize yepyeni kanallar ve başarılar eklemek için köklü bir oyuncak üreticisi olan ABC Oyuncak firmasını grubumuza kattık ve 11.000 m2 kapalı alana sahip SunmanABC oyuncak fabrikamızı kurduk.

OyderAynı zamanda tüm yatırımlarımızla eş zamanlı olarak Türkiye oyuncak pazarına yön veren Oyuncakçılar Derneği (OYDER)’in yönetim kurulunda aktif olarak görev almaktayız. Türkiye’de oyuncak sektörünün gelişmesi ve büyümesi için şirketimiz faaliyetlerine gayret ve azimle devam etmektedir.

Merkez Ofis 1985 yılında 60 m2’lik bir ofiste başlayan oyuncak hikayemizde bugün; 34,000 m2’lik merkez tesisimiz ve 28,000m2’lik depomuz; 11,000 m2 büyüklüğünde bir oyuncak fabrikamız var. 60’ın üzerinde distribütörlük anlaşmamız ve 20’den fazla özel markamız mevcut. Çocukları en sevdikleri oyuncaklar ile buluşturan internet alışveriş sitemiz toyzzshop.com da dahil olmak üzere 220’in üzerinde mağazamız ve Türkiye’de 56’nın üzerinde ve Kıbrıs’ta 3 şehire yayılan toplam 73,000 m2 perakende satış alanımız ve 2000’den fazla çalışanımız ile büyük bir aile olarak yolumuza şevkle devam ediyoruz.

Cem SUNMAN

Yönetim Kurulu Başkanı